Залізний купорос 500 г
- Готово до відправки
35 ₴
33,25 ₴
Мінімальна сума замовлення на сайті — 300 грн
Класичний фунгіцид поліпшеної дії (сульфат заліза високої якості), призначений для боротьби зі збудниками хвороб рослин, знищення мохів, лишайників, спор грибків на плодових деревах, ягідних кущах і виноградній лозі до початку і після вегетації. Залізо бере безпосередню участь в утворенні хлорофілу, тому є прекрасним засобом для лікування і профілактики хлорозу.
Існує практика застосування сульфату заліза для захисту дерев'яних конструкцій від мохів, грибків, лишайників і гнилі. Ускладнює загоряння деревини і знижує швидкість поширення полум'я. Для обробки деревини використовують розчин, приготований в співвідношенні 1 кг сульфату заліза на 10 л води.
Не сумісний з іншими препаратами
Залізний купорос – це проста назва сульфату заліза (формула: FeSO4). Завдяки вартості й доступності набув широкого поширення. Великий плюс криється в тому, що він не впливає на смак плодів, і не накопичується в них.
У садівництві використовується як інсектицид (проти комах), фунгіцид (проти грибка) і кореневе, позакореневе добриво на бідних і виснажених ґрунтах.
Добриво має неорганічне походження, а тому відомо в агротехнології більш, ніж ста років. За цей час сполука довела свою користь у сільському господарстві. Не слід його плутати з мідним купоросом – вони мають різний вплив. Схожу назву отримали через те, що багато речовин із сіркою раніше називали купоросом. Тому порівнювати, що краще: мідний або залізний купорос для рослин – некоректно.
Як і будь-який інший хімікат у сільському господарстві, його потрібно використовувати обережно. Хоч сірчанокисле залізо є малотоксичним з'єднанням, воно все одно здатне завдати шкоди.
Що таке залізний купорос: склад, властивості і правила використання
Діючих речовин відразу 2: залізо і сірка. Вони, по-перше, є згубними для шкідників, по-друге, потрібні для нормального розвитку всіх рослин. Впливають на стан зеленої надземної частини і на врожайність (кількість і якість плодів).
Залізний купорос для рослин корисний через 3 причини:
Він допомагає боротися з дефіцитом заліза в ґрунті. Метал, який знаходиться в основі хімічної речовини простий у засвоєнні, що дозволяє за кілька застосувань отримати помітний ефект.
Підходить для профілактики знищення комах-паразитів, які живуть під корою. У таких випадках наноситься за допомогою обприскувача, додається в суміш для побілки.
Як використовувати залізний купорос?
Досвідчені садівники радять використовувати його навесні і восени незалежно від того, чи є у вашій місцевості ризик появи шкідників. Сульфат заліза викликає всихання м'яких тканин рослин. Завдяки цьому він підходить для видалення з кори моху, лишайника і паразитичних грибів, із якими важко боротються інші засоби захисту рослин.
Наприклад, доведено ефект у виведенні парші, борошнистої роси, антракнозу. Наноситься за допомогою розпилювача або додається в побілку. Оптимальний час залізний купорос застосування: навесні до брунькування або ж восени після опадання листя.
Склад
Залізний купорос – неорганічна речовина. У його склад входить сірка (сульфур, S), кисень (оксиген, O) і залізо (ферум, Fe). Перші два утворюють кислотний залишок SO4, який є складовою частиною всіх сульфатів. Звідси інші назви добрива сульфат заліза – сіркокислотне залізо. Всі елементи, які входять до складу корисні для рослин. Добре помітний ефект при удобренні, якщо стежити за кольором листя. Так, вони стають більш зеленими і яскравими.
Залізний купорос – це сіль. Він існує у вигляді дрібних кристалів світло-зеленого або сіро-зеленого кольору. Як і більшість солей він добре розчиняється у воді. Ця властивість дуже корисна, адже дозволяє наносити речовина за допомогою обприскувача.
У закритій упаковці залізний купорос можна зберігати необмежений проміжок часу. На відміну від органічних хімікатів він не псується. Якщо упаковка вже була відкрита, порошок слід пересипати в іншу ємність, яка щільно закривається. Така маніпуляція потрібна, щоб захистити від води і впливу сонячного світла. Для цього добре підходять пластикові відра з кришкою (у таких зберігається фарба, ґрунтовка).
Використання залізного купоросу
Кислотність розчину на основі купоросу безпечна для рослин, але достатня, щоб боротися з мікроорганізмами та іншими шкідниками. Тому їм проводять дезінфекцію після обрізки або природного травмування гілок чи стовбура дерев. Найбільше застосовується залізний купорос у садівництві, рідше – в городництві. Практично немає випадків, коли він був корисним для домашніх рослин, які вирощують в горщиках, квітів. Наносять його на дерева, кущі, виноград. При попаданні на молодий пагін або лист, викликає поступове всихання. Не застосовують під час цвітіння, щоб не завдати шкоди бджолам, так як це призведе до поганого запилення. Як наслідок – урожайність від плодових дерев і ягідних кущів знижується.
Зона застосування
Дві основні галузі використання залізного купоросу – як добриво і отрутохімікат.
Розчин для позакореневого добрива роблять з розрахунку 50 г на 10 літрів води. Підходить для підгодівлі як овочів, так і садових рослин. Також хороший ефект показує внесення з органічною масою. Наприклад, на 10 кг компосту додають 100 г залізного купоросу.
Як отрута він підходить для боротьби з комахами, грибком і лишайниками. Концентрація при цьому більша. Так, для шкідників на 10 л води додають 500 г залізного купоросу, проти лишайників і мохів (з'являються у великих кількостях на корі старих дерев) – 300 г.
Менш поширена зона використання – весняні заморозки. Справа в тому, що залізний купорос може уповільнити появу бруньок. Якщо після відлиги прогнозується різке похолодання, використовується розчин купоросу, завдяки чому дерева «прокидаються» пізніше на тиждень.
Ефективність
Зверніть увагу, що позитивний ефект буде досягатися тільки при правильному дозуванні. Для боротьби з різними паразитами, удобрення, уповільнення розвитку бруньок використовується різна концентрація речовини. Незалежно від сфери і мети, яку переслідує садівник, позитивний ефект від використання триває до 2 тижнів.
Також потрібно бути обережним, змішуючи залізний купорос з іншими активними добавками. Так, кальцій істотно погіршує його засвоюваність як рослини. Важливим моментом є регулярність. Наприклад, для боротьби з лишайником або комахами, необхідно розпорошення щотижня протягом близько одного місяця. Необхідні концентрації і періодичність виробник зазвичай вказує на упаковці. Також залізний купорос не можна поєднувати з лужними добривами, оскільки вони вступають в реакцію і нейтралізують один одного.
Запобіжні заходи
Перед тим, як розводити залізний купорос, переконайтеся в правильності дозування. Використовуйте рукавички і окуляри. Простіше сіль розводиться, якщо її спочатку розчинити в невеликій кількості рідини. Краще процес відбуватиметься, якщо воду попередньо підігріти. Потім отриману суміш виливають у воду і розмішують. Таким чином розчин виходить правильним, оскільки діюча речовина рівномірно розподіляється по всьому об'єму води. Після цього залиште залізний купорос постояти 20-30 хвилин. Отримана рідина буде мати від світло-зеленого до яскраво смарагдового колір.
Оскільки у розчину кислотність підвищена, то для роботи використовують скляний або пластиковий посуд. Вони не реагують з купоросом, а залізо або інші метали швидко починають іржавіти. З тієї ж причини для розмішування використовують дерев'яні або пластикові лопатки.
Залізний купорос при обробці ґрунту: плюси
Поряд із високою ефективністю, однією із важливих переваг є низька ціна. Таким чином, виходячи із середньої ціни, можна дешево обробити велику кількість рослин, що важливо для фермерів, які містять великі сади. Спектр застосування не обмежується плодовими деревами. Також залізний купорос підходить для удобрення овочевих культур, рідше використовується квітникарями. Боротися він дозволяє з усіма паразитами, з якими можна зіткнутися у помірному кліматичному поясі. Але, мабуть, найбільшим плюсом залізного купоросу є низька токсичність. Речовина неорганічна, а значить, легко розпадається у природних умовах. Залізо не накопичується в плодах рослин, а тому не буде завдавати шкоди організму при вживанні їх у їжу.
Залізний купорос при обробці ґрунту: мінуси
Є у добрива також недоліки. Вони пов'язані з дозуванням, на обмежений період часу і ризиками, які виникають при роботі з молодими рослинами.
Залізний купорос як розводити?
Можна в різних концентраціях. На 10 літрів його можуть додавати від 50 г до половини кілограма. Від кількості діючої речовини буде залежати і ефект, який буде отриманий у результаті. Найнижчий вміст залізного купоросу, коли він використовується як добриво. Якщо потрібно провести дезінфекцію ушкоджень, то на 1 літр води додають 10 г купоросу (звичайне співвідношення 100 г на 10 л, але зазвичай такої кількості для дезінфекції буде багато). Найбільше порошку витрачається при знищенні комах – 500 г на 10 л, і лишайників – 300 г на 10 л.
Швидке окислення рідини
Ще один недолік залізного купоросу – відносно невисокий термін ефективності. Після нанесення на кору рослини, позитивний вплив буде тривати від 10 до 14 днів. Пов'язано це з тим, що після розчинення у воді, препарат починає активно реагувати з оксигеном, який є одним зі складових речовин повітря. Як підсумок, купорос трансформується (перетворюється в сульфат тривалентного заліза) і повністю втрачає корисні властивості. З цим фактором пов'язана періодичність нанесення: щоб домогтися потрібного ефекту, процедуру повторюють через 5-7 днів.
Ризики при обробці навесні
За інструкцією залізний купорос для профілактики використовують два рази в рік: навесні та восени. Такий час вибрано, щоб максимально знизити ймовірність нанесення шкоди, адже при попаданні на зелені частини, сульфат викликає їх відмирання. Особливо обережним потрібно бути навесні. Після появи бруньок, гілки залізним купоросом обробляти не можна. Припустимо наносити його тільки на задерев'янілі частини. Небезпека для листя і пагонів пов'язана з тим, що водний розчин купоросу володіє підвищеною кислотністю. Навіть у 2%-му розчині досить кислоти, щоб викликати опік, в'янення і навіть повне відмирання молодої рослини. Вміст до 1% не завдає шкоди, але і позитивний ефект також практично не помітний. Звідси висновок, що розводити залізний купорос потрібно за інструкцією. Причому співвідношення в рецепті буде відрізнятися від мети (добриво або боротьба з паразитами) та часу нанесення.
Залізний купорос – одна з найважливіших для садівника речовина для боротьбі й профілактики грибкових хвороб і шкідників. Добриво допомагає вирішити проблему дефіциту заліза в ґрунті, дозволяє зберегти високу врожайність при весняних заморозках.
При використанні речовини потрібно дотримуватися наступних правил:
дотримуватися дозування;
користуватися рукавичками та захисними окулярами;
не обробляти листя і молоді пагони.
Якщо слідувати цим рекомендаціям, то сульфат заліза буде приносити користь і як добриво, і як ядохімікат для боротьби з паразитами.
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Україна |
Препаративна форма | Гранули |
Тип впливу на організм | Системні |
Захворювання рослини | Антракноз, Мілдью, Борошниста роса, Парша |
Оброблювані культури. | Виноград |
Упаковка | |
Вага | 0.5 кг |
- Ціна: 33,25 ₴